Prof. Dr. Murad ATMACA

Prof. Dr. Murad ATMACA

Özgeçmiş

1971 yılında K. Maraş’ta doğdu. Üniversite öğrenimini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1994’te tamamladı. 1999 yılında psikiyatri uzmanı oldu. 2004 yılında doçent ve 2009 yılında profesör unvanını aldı. Halen Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında görev yapan Dr. Murad ATMACA, Türkiye Psikiyatri Derneği Elâzığ Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmaktadır.

2018 yılında çıkacak olan “Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması (ICD)” tanı kılavuzunun 11. versiyonunda (ICD-11) “Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders” başlıklı temel tanı grubunun tanı ölçütlerini düzenleyecek olan en üst kurula dünyadan davet edilen ve bu göreve atanan toplam 10 kişiden biri olmuştur ve çalışmalarını tamamlamıştır. Web of Science (bilimsel çalışmaların yer aldığı veri tabanı) verilerine dayanarak Türk tıbbına ait 2013 Mayıs başına kadar olan 50 yıllık tarama sonucu dünya tıbbında da en kaliteli yayın ölçütü olan ≥72 atıf alan yayınlarda (h indeksine göre dünya literatüründe de en üst düzey yayın kabul edilmesini sağlayan eşik değer)  başyazar olarak ikinin üstünde üst düzey makaleye sahip tıp bilim adamlarının değerlendirildiği geniş tıp literatür analizinde Prof. Dr. Murad ATMACA listeye girebilen ve aralarında bir kısmının şu an yaşamını kaybettiği çok değerli bilim adamlarının da yer aldığı 28 kişilik listeye girmeyi başarmıştır.

Beck Institute’den aldığı eğitim sonrası “American Academy of Cognitive Therapy” tarafından Bilişsel Davranışçı Terapist olarak diplomalandırılan ve mezuniyet sonrası Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi veren sınırlı psikiyatri akademisyeninden biridir. 130’u uluslararası indekslere giren 300’e yakın bilimsel makale ve yazısı bulunmaktadır.  Evli ve 1 çocuk babasıdır. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.