Uzm. Dr. Arzu ERKAN

Uzm. Dr. Arzu ERKAN

Özgeçmiş

Uzm. Dr. Arzu Erkan; ilk ve ortaöğrenimini Akşehir’de tamamlamıştır. Akşehir Anadolu Lisesi’nden birincilikle mezun olmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İhtisasını Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

2011-2013 yılları arasında İzmir Bayındır Devlet Hastanesi’nde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak Devlet Hizmet Yükümlülüğünü tamamlamıştır. 2013-2014 yılları arasında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır.

2014 yılından bu yana kendi muayenehanesinde psikiyatr ve psikoterapist olarak çalışmaktadır. Temel ilgi alanı psikoterapi uygulamalarıdır. 

Psikanalitik Yönelimli Psikoterapi alanında İzmir Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı’nın kuramsal eğitimlerine katılmıştır. İhtisası sırasında psikoterapi hastalarının Dinamik Yönelimli Psikoterapi ile tedavisini, Prof. Dr. Işıl Vahip’in süpervizörlüğünde yürütmüştür. Ege Üniversitesi Psikoterapi Biriminde Prof. Dr. Işıl Vahip’in yürüttüğü psikoterapi süpervizyon eğitimlerine 6 yıl boyunca düzenli olarak katılmıştır. 2009-2014 yılları arasında bizzat terapi gördüğü, bireysel psikanalitik yönelimli psikoterapi sürecini tamamlamıştır. 

Bilişsel Davranışçı Psikoterapi (BDT) alanındaki eğitimlerini, İzmir, Ankara ve İstanbul’da tamamlamıştır. BDT eğitimlerine 2005 yılında Prof. Dr. Hakan Türkçapar tarafından verilen kuramsal eğitimler ile başlamıştır. 2007-2010 yılları arasında Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen kuramsal eğitimleri ve süpervizyon aşamalarını başarıyla tamamlamıştır. Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin (KDTD) sertifikalı psikoterapistlerindendir. BDT alanında çok sayıda kongre, kurs ve atölye çalışmasına katılmıştır. 2014 yılından bu yana Türkiye Psikiyatri Derneği’nin (TPD) BDT alanındaki sertifikalı eğiticilerindedir. Ege Bölgesi-İzmir eğitim sorumlularındandır. 

Cinsel Terapiler konusunda da temel ve ileri eğitimleri tamamlamıştır. İhtisası sırasında Cinsel Kimlik ya da Cinsel Yönelim Sorunları ile başvuran olguların poliklinikteki bireysel tedavi, terapi ve izlemlerini gerçekleştirmiştir. 2005-2008 yılları arasında transseksüel bireylerin katıldığı grup terapilerini Prof. Dr. Hayriye Elbi’nin koterapisti olarak yürütmüştür. 2013-2014 yılları arasında Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen Çift ve Cinsel Terapi Eğitimini tamamlamıştır. 2014 yılında, The European Federation of Sexology (EFS) & The European Society for Sexual Medicine (ESSM) tarafından yapılan uluslararası sınavı geçmiş, Uluslararası Psikoseksüel Terapist ünvanını elde etmiştir. 

Uluslararası Şema Terapi Derneği (The International Society of Schema Therapy (ISST)) eğitmeni Psikiyatr Dr. H. Alp Karaosmanoğlu tarafından verilen Şema Terapi Model ve Teknikleri, Uygulamaları temel eğitimlerini 2014 yılında tamamlamıştır. Uygulama ve süpervizyonlarını sürdürmektedir.

2018 yılında Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği & Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği tarafından düzenlenen, Kabul ve Kararlılık Terapisi kuramsal ve uygulamalı eğitimini tamamlamıştır.

Türkiye Psikiyatri Derneği Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğitici Grubu üyesidir. Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmalar Dergisi Yayın Danışma Kurulu Üyesidir.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitim ve seminerler vermekte, sosyal sorumluluk projelerinde görev almaktadır. Televizyon, radyo ve sosyal medyada çeşitli programlara konuk olarak katılmakta, yazılı basın ve dergiler için uzman görüşü sunmakta, medya danışmanlığının yanı sıra çeşitli kurumlara danışmanlık yapmaktadır. Kurs ve atölye çalışmaları düzenlemekte, ulusal ve uluslararası kongrelerde konuşmacı olarak yer almaktadır.

İzmir’de yaşamaktadır.